Skip navigation

Amit a hajdúkról tudni érdemes

A hajdúk letelepítése

HAJDÚK

A hajdúk eredetileg marhapásztorok, olyan "hajtók" voltak, akik a dél-németországi, észak-itáliai vásárokra szánt magyarországi szarvasmarhákat terelték a külországi városokba. A ma elfogadott magyarázatok szerint elnevezésük a „hajtó”, „hajcsár” szóból származik.

A hajdúság nem Bocskai István korában jelent meg a magyar történelemben, hanem már a 15. század második felében és a 16. század elején. A török elleni küzdelem számtalan falu és város pusztulásával járt együtt, amikor a szegény jobbágynak, vagy egytelkes nemesnek háza felégetése, jószágainak elhajtása után nem volt más lehetősége, mint elmenekülni Erdélybe, vagy a Királyi Magyarországra, vagy pedig beállni a katonává vált hajdúk közé.

A 15 éves háborút követően jelentősen megemelkedett a hajdúk száma. Ennek a társadalmi rétegnek több csoportja volt. 

  • A királyi hajdúk a végvárakban teljesítettek katonai szolgálatot. 
  • A szabad/kóborló hajdúkat  csak egy-egy meghatározott feladattal bízták meg, amiért zsoldot kaptak, de ez állandó jövedelmet nem biztosított számukra, így többnyire portyázásokból éltek.
  • Külön csoportot alkotott a hajdúvárosokba Bocskai István által letelepített mintegy 10 ezer hajdú, akik kollektív kiváltságokkal rendelkeztek. Szabolcs és Bihar megyékben, a Sajó és a Hernád mentén Bocskai fejedelem utódai folytatták a telepítéseket, míg Észak-Magyarországon nagyobb birtokosok adtak különböző kiváltságokat katonáskodó hajdúiknak.

A hajdúk letelepítését Bocskai Korponán 1605. december 12-én kelt ünnepélyes okiratában mondta ki. Ebben 9254 hajdú vitézt megnemesített, és családostól letelepített, saját birtokain. 

 „Hogy pedig a mi említett vitézeink bizonytalan lakhelyeikről el ne széledjenek, és idegen joghatóság alá ne kerüljenek, hanem mindenkor meghatározott állandó helyen lakva a mi erdélyországi hű székelyeink szokása szerint Magyar- és Erdélyországnak minél hasznosabb és sikeresebb szolgálatot tehessenek, és hogy együttesen mindig készen találtassanak: nekik adományozzuk Szabolcs vármegyében fekvő, tokaji várunkhoz tartozó egész Kálló városát, hasonlóképpen Nánás, Dorog és Varjas puszta birtokainkat, Hadház, Vámospércs, Sima és Vid nevű részjószágainkat, minden hasznával és járulékával.”

A hajdútelepek négy csoportba sorolhatók:

  • a Bocskai által telepített hajdúvárosok (Kálló, Nánás, Dorog, Vámospércs, Hadház, majd Szoboszló és végül Böszörmény),
  • a szabolcsi hajdútelepek (Nyíregyháza, Újfehértó, Téglás, Büd, Szentmihály, Tiszadob, Nyírbátor, Pócs, Balsa, Királytelke)
  • a bihari hajdútelepek (Derecske, Ürögd, Sas, Vekerd, Nagyszalonta, Komádi, Sarkad, Konyár, Tépe, Újfalu, Szentmárton, Harsány, Félegyháza, Kőrösszeg, Tamási, Kapa, Sáránd),
  • a Sajó-Hernád melléki vagy zempléni hajdútelepek (Bekecs, Bőcs, Kesznyéten, Hídvég, Szederkény, Palkonya, Gesztely, Monok, Megyaszó, Szerencs, Gönc, Emőd, Ónod).

Táncoló hajdúk

Hajdúböszörmény főterén látható a Táncoló hajdúk szoborcsoport, mely a hét ősi hajdúvárost és a városok közti szövetséget szimbolizálja. Balról jobbra a következő városok jellemző férfialakjait láthatjuk: Hajdúhadház, Vámospércs, Hajdúszoboszló, Hajdúböszörmény, Polgár, Hajdúnánás, Hajdúdorog. 

Rákóczi és a hajdúk

A szabad hajdúk letelepedési igénye a Rákóczi-család szándékával szerencsésen találkozott. 1648-ban I. Rákóczi György kiáltványa adott újabb lendületet a hajdúk telepítésének. Egyrészt a család hatalmas birtokait védhették, másrészt viszont az ország függetlenségét is biztosították. A Rákócziak elismerték a hajdúk kiváltságait, letelepítették őket és ennek fejében hadi szolgálatokat kértek tőlük. 

II. Rákóczi Ferenc elvesztett szabadságharca után a Sajó-Hernád melléki hajdútelepek kiváltságait megsemmisítették és lakossága újból jobbágy lett.

Szókitöltős teszt

Olvasd el az alábbi bekezdést, és pótold a hiányzó szavakat.

A hajdúk eredetileg voltak, akiket telepített le a hajdúvárosokban. A hajdúkat 3 csoportba sorolhatjuk. A teljesítettek katonai szolgálatot a királyi hajdúk. A gyakran vetemedtek rablásra. A Bocskai István által letelepített hajdúk 1605. december 12-én kiváltságlevelet kaptak. 

Enable JavaScript